Jednokotoučová rozmítací a formátovací pila řady FLS 120 ECO a  FLS 160 ECO

FLS-ECO_final_bl

Představujeme vám modely strojů FLS 120 ECO a FLS 160 ECO pro podélné rozmítání, s cenově atraktivním poměrem  výkon/cena, a to jak pro malé tak i pro střední provozy.

Tato řada FLS ECO vychází z osvědčeného standardu řady FLS. Pokud nezpracováváte velké množství řeziva, ale potřebujete být při realizaci svých zakázek flexibilní a disponovat při rozmítání vysokým výkonem  a bezpečným provozem, pak tato pila podélného řezu bude pro Vás představovat efektivního pomocníka s rychlou ekonomickou návratností (jednoobslužný provoz, zvýšení výtěže a 10 - 15%, atd.)

Řezaní na FLS 120 ECO (FLS 160 ECO)

Zvyšuje výtěžnost, produktivitu práce a zhodnocuje kvalitu dřevní hmoty se zvláštním zřetelem na čistotu řezu, jednoduchost a bezpečnost obsluhy. FLS 120 ECO (FLS 160 ECO) představuje moderní a univerzální technologii pro zpracování masivního dřeva  a jiných materiálů.

Uspořádání a princip pily

Řezaný materiál, volně usazený na pracovním stole, je podélně rozřezáván pohyblivým pilovým kotoučem. Po skončení řezu se pilový kotouč zasouvá pod pracovní stůl pily a přejíždí do výchozí polohy. Zadní podélný doraz (pravítko) přesouvá řezaný materiál na novou hodnotu šířky řezu. 

Použití

Pro svou univerzálnost nachází pila FLS 120 ECO (FLS 160 ECO) své významné uplatnění především v malých a středních provozech. Na této pile lze opracovávat prizmata, fošny, hranoly, stejně jako materiál omítat, rozmítat popř. vyrábět přířezy a lamely. Rovněž je možné vytvářet šikmé podélné řezy a pokosy.

Díky  rychlosti a přesnosti jednotlivých řezů a vysokému stupni flexibility při zpracování rozměrově různorodého sortimentu je mnohostrannost pily FLS 170 oceňována v pilařské výrobě, v nábytkářských dílnách, při výrobě oken, schodišť,  v tesařských provozech apod.

Stroj je také možno využít i pro dělení nedřevěných materiálů, např. PUR panelů, sendvičových panelů, desek z plastických hmot, hliníkových desek atd..

Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky, které zajišťují bezpečnost práce na rozmítací pile. Stroj splňuje přísné požadavky na bezpečnost práce, vyplývající z příslušných nařízení a směrnic ES.

Zadní doraz stroje umožňuje snadné a rychlé nastavení šířky řezu. Hodnoty lze nastavit pomocí joysticku a digitálního displeje nebo pomocí tlačítek rychlé volby, kde je možné nastavit až 15 hodnot šířky řezu. Jedná se o hodnoty mezi zadním dorazem a pilovým kotoučem, tzv. absolutní rozměry.

Jako opce je možné stroj dovybavit o řízení následujícími programy:

Řetězové nastavení automatický posuv o zadanou hodnotu (úbytek z celkové šířky + řezná spára)

Optimalizační systém – automatické kombinace šířek v jednom materiálu podle obsluhou předvolených hodnot (optimalizace šířky na maximální výtěž).

 • Plynule regulovatelný posuv kotouče rychlostí 0 – 60 m/min. garantuje vysoký řezný výkon.
 • Plynulá regulace rychlosti posuvu pomocí ovládání na panelu stroje.
 • Regulace zdvihu kotouče zaručuje čistý řez a kvalitní řezanou plochu.
 • Výměna pilového kotouče probíhá snadno a bezpečně - rychloupínání pilového kotouče.
 • Pila je vybavena laserem, jehož paprsek vyznačuje na materiálu řeznou dráhu a umožní přesné nastavení řezu.

Konstrukce základního rámu FLS 120 ECO (FLS 160 ECO)

Robustní a tuhý svařovaný rám stroje je proveden jako samonosná ocelová konstrukce se středovou podpěrou a velkou světlou výškou, společně s precizním vedením pilového agregátu je zárukou dlouhé životnosti.

Standardní výbava

 • laserový paprsek pro snadné přestavení materiálu a zaměření směru řezu
 • rychloupínání pilového kotouče
 • softstarter

Možné rozšíření

 • pneumatický přítlak 3000 mm
 • motor 15 kW
 • kovové válečky
 • kovová deska 6 ks rolka
 • spouštěcí pedál v délce stroje
 • křížový stůl – základ + odměřování
 • křížový stůl – přídavný
 • programové rozšíření ovládání zadního dorazu řetěz + optim, odečet dvouřádkový display

Technické údaje

Motor

11 kW nebo 15 kW, 2900 ot/min.

Výška řezu

standard 0 - 120 mm (0 - 160 mm)

Pilový kotouč

Ø 450 až 550 mm.

Upínací průměr kotouče

Ø 80 mm

Posuv do řezu

Plynule řiditelný , 0 - 60 m/min

Délka řezu

standard až 3,2 m - 6,2 m

Šířka řezu

standard 420 mm (450 mm)

Pracovní výška

850 ± 50 mm

Venkovní rozměry

Délka = délka řezu + 1800 mm

Hrdlo odsávacího tunelu

160 mm

Hrdlo odsávacího kanálu

160 mm

Potřebná odsávací rychlost

25 - 30 m/s